Kredyt gotówkowy – sposób na szybkie pieniądze

0
47

Wydatki, które posiadamy czasem przekraczają możliwości naszego budżetu. Jeśli wydatki te nie mogą być odłożone na później, to jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest zaciągniecie kredytu gotówkowego, który może być przeznaczona y na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny, czyli taki, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytu i można go otrzymać praktycznie w każdym banku. Jednak to powoduje również, że liczba dostępnych ofert i opcji jest bardzo szeroka. Jest to z pewnością dużą zaletą, ale i pewne utrudnienie, gdyż trzeba wybrać najlepsza ofertę spośród wielu dostępnych. Z pomocą mogą tu przyjść różnego rodzaju zestawienia , czy internetowe porównywarki kredytów. Warto zwrócić uwagę na to, jak aktualne są prezentowane tam dane. Trzeba jednak nieco orientować się w tym na jakie parametry kredytu zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepiej.

Do najważniejszych spraw należą koszty kredytu, gdyż chyba każdemu zależy na tym, aby kredyt był jak najtańszy. Bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ma oprocentowanie kredytu, a także ewentualne opłaty prowizyjne. Oprocentowanie wynosi przeważnie od kilku do kilkunastu procent i jest zależne o wysokości stóp procentowych. Z tego też powodu dość duże znaczenie może mieć wybór rodzaju oprocentowania, a to może być stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z oprocentowaniem, które ma jednakową wartość podczas całego okresu spłaty. W drugim przypadku wartość oprocentowania może się zmieniać wraz ze zmianą wysokości stóp procentowych. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ich obniżkę, to obniży się również oprocentowanie naszego kredytu i zapłacimy mniej. W przypadku podwyżki będzie miała miejsce sytuacja odwrotna. Oprocentowanie zmienne może być więc zarówno szansą, jak i ryzykiem.

Powinno się też zwrócić uwagę na ogólne warunki spłaty kredytu, czyli na rodzaj ilość, wysokość rat, a także na możliwość indywidualnego ustalenia warunków spłaty. Taka możliwość jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż elastyczność w tym względzie pozwala na lepsze dopasowanie warunków spłaty do możliwości i preferencji kredytobiorcy. Od tego, jaką opcje się wybierze będzie zależał czas spłaty kredytu oraz miesięczne obciążenie budżetu kredytobiorcy. Wyróżnić możemy też raty równe, czyli takiej samej wysokości przez cały okres kredytowania oraz raty malejące. W tym ostatnim przypadku, jak nazwa wskazuje kolejne raty są coraz mniejsze, co jest spowodowane sposobem naliczania odsetek. Odsetki te są bowiem liczone od niespłaconego jeszcze kapitału. Raty są więc dość duże na początku spłaty, a później są coraz mniejsze i coraz większy udział ma w nich część kapitałowa, zaś część odsetkowa coraz mniejszy. Wzięcie pod uwagę tych różnych aspektów będzie miało wpływ na komfort spłaty, a chodzi przecież o to, aby stanowiła ona jak najmniejsza uciążliwość.