Kredyt konsolidacyjny dla kogo jest przeznaczony

0
53

W ostatnich latach na polskim rynku bankowym pojawił się nowy produkt jakim jest kredyt konsolidacyjny. Jak się okazuje bardzo szybko zyskał on swoich wielbicieli i coraz więcej osób korzysta z tego produktu, jednak czy faktycznie jest to rozwiązanie dla wszystkich i czy konsolidacja się opłaca. Z pewnością każdy z nas widział zachęcające hasła reklamowe dotyczące konsolidacji i wielu z nas zastanawia się nad skorzystaniem z tej usługi. A wszystko za sprawą niezwykle zachęcających haseł które mówią ;Weź kredyt i ciesz się niższymi ratami miesięcznymi” „Połącz wszystkie kredyty i płac mniej” . Takie hasła faktycznie mogą być zachęcające. A zatem kto może skorzystać z takiego kredytu i dla kogo będzie to opłacalne rozwiązanie.

Kiedy powinniśmy zainteresować się konsolidacją

W sytuacji kiedy zaciągnęliśmy już kilka kredytów np. kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy czy nawet kredyt odnawialny, natłok miesięcznych rat zaczyna nas już przytłaczać i po pierwsze przestajemy panować nad ich regularną spłat a przy tym również suma rat miesięcznych znacząco naraża nasz domowy budżet. I po ogólnym podsumowaniu nasze łączne zadłużanie sięgnęło już około 100 tysięcy złotych a suma rat miesięcznych to około 1 700 zł. Dla wielu z nas jest to bardzo duża kwota i zabiera znaczną część naszych miesięcznych dochodów. Banki bardzo chętnie udzielają kredytu swoim klientom jednak kierują się tym, aby suma rat miesięcznych nie przekraczała 20%ich miesięcznych dochodów. Niestety ten limit możemy przekroczyć w bardzo prosty sposób, wystarczy tylko że zaciągniemy kilka rat w różnych bankach. I w taki oto sposób wpadamy w tak zwaną spiralę zadłużenia i przestajemy panować nad swoim długiem. Niestety takie tarapaty finansowe nie są wygodne dla żadnego kredytobiorcy dlatego też zaczynamy poszukiwać innych rozwiązań gdyż ewentualne koszty windykacji co jest już ostatecznością, są bardzo wysokie a przy tym również czasochłonne. A zatem aby pomóc swoim klientom wyjść z jakże ciężkiej sytuacji banki wyszły im naprzeciw proponując możliwość konsolidacji ich kredytów.

Co to jest konsolidacja?

Konsolidacja to kredyt który jest nam udzielany na spłatę zadłużeń które zaciągnęliśmy w innych bankach. Jego ogromną zaletą jest stosunkowo niskie oprocentowanie w porównaniu do tradycyjnych kredytów konsumpcyjnych natomiast ich wada to zabezpieczanie którym może być nawet mieszkanie z tzw. hipoteką, co czasami może być naprawdę bardzo ryzykowne i również nieopłacalne.