Kredyty na konsumpcję, czy inwestycje?

0
157

Jeden z największych problemów kredytobiorców dotyczy sposobu wydawania dodatkowych środków pochodzących z kredytu. Wiele kredytów przeznacza się w całości na konsumpcję, a wiele pożyczek na inwestycje długoterminowe. Jak warto rozpatrywać kredyty gotówkowe pod kątem inwestycyjnymi i typowo konsumpcyjnym, aby uzyskać maksymalne korzyści z podpisania umowy?

Kredyt przeznaczony na inwestycje to popularna kategoria w kraju. Wystarczy spojrzeć na statystyki zainteresowania kredytem hipotecznym. Dzięki kredytom hipotecznym inwestujesz w nieruchomość dla całej rodziny, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Niestety kredyt na inwestycje obciąża budżet domowy znacznie bardziej przez lata niż typowy kredyt konsumpcyjny, ale masz natomiast realną wartość. Wiele nieruchomości lub inwestycji zyskuje z czasem na wartości, co pozwala nie tylko spłacić szybciej kredyt, ale również wygenerować solidne zyski. Przez takie podejście kredyt staje się pewnego rodzaju dźwignią finansową umożliwiającą wykorzystanie solidnych okazji. Kredyty inwestycyjne to domena osób przedsiębiorczych, głównie mężczyzn. Kobiety wolą natomiast kredyty gotówkowe konsumpcyjne na krótsze terminy. Jeżeli zaciągasz kredyty inwestycyjne przygotuj się do wniesienia zabezpieczeń majątkowych, w tym wyceny majątku. Za wycenę płacisz we własnym zakresie, jeszcze przed wprowadzeniem zabezpieczeń do umowy.

Kredyt na konsumpcję to natomiast najpopularniejsza kategoria w gospodarstwach domowych mało i średnio zarabiających. Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego najczęściej wypłacana pensja to 1500 – 1800 złotych netto (na rękę). Kredyty konsumpcyjne to zatem często jedyny ratunek dla kredytobiorców w kraju, aby zaspokoić potrzeby w czasach kryzysowych. Specjalistyczne leczenie, generalne remonty, zakup samochodu to tylko niektóre z najważniejszych przykładów. W kredytach konsumpcyjnych dominują panie ze względu na łatwość uzyskania dodatkowego kapitału bez specjalnych zabezpieczeń umowy. Kredyt konsumpcyjny to szansa na spełnienie różnych potrzeb, nie tylko w krytycznych sytuacjach, bez dużego, długoterminowego obciążenia budżetu domowego.

Można powiedzieć, że kredyty inwestycyjne to z reguły kredyty długoterminowe. Natomiast kredyty konsumpcyjne to krótkoterminowe produkty. W bankach detalicznych najlepiej zaciągać kredyty inwestycyjne, a w firmach pożyczkowych konsumpcyjne ze względu na specjalizację instytucji i stabilność sektora bankowości detalicznej. Na co głównie wykorzystujesz kredyty?